logo První krok - jesle Brno

Mámo a táto, mějte radost z toho, že se venku umažu

Montessori pohled na dětské hry venku

V našich montessori jeslích a školce se snažíme vytvářet prostředí, kde se děti mohou svobodně vyvíjet a objevovat svět kolem sebe. Jedním z prvků této výchovy je podpora samostatnosti i při pobytu v přírodě. Chceme vám vysvětlit, proč bychom neměli být na děti naštvaní, když se vrátí domů s umazaným oblečením.

Příroda je pro děti učebnicí života

Montessori pedagogika klade důraz na přirozený vývoj dítěte a jeho samostatnost. Venkovní hry, ať už individuální nebo skupinové, jsou pro děti neocenitelným zdrojem zkušeností. Pokud je výsledkem umazané oblečení nebo dítě samotné, znamená to, že si přítomnost venku užívá. Při pobytu venku dítě prožívá radost ze hry, zkoumání a objevování. 

Pohyb a příroda jako nejlepší učitelé

Lektorky se v našich montessori zařízeních s dětmi snaží chodit ven za každého počasí. Deštivý den není důvodem zůstat uvnitř. Naopak, když děti vnímají kapky deště na své tváři, učí se vnímat a respektovat přírodu. Je to pro děti velká zábava a dokáží z těchto okamžiků čerpat ještě hodně dlouho. Hry venku také posilují jejich fyzickou kondici, motoriku a rozvíjejí kreativitu.

Čisté oblečení jako kompromis mezi radostí a rodičovskými obavami

Víme, že jako rodiče může být obtížné smířit se s tím, že se vaše dítě vrátí domů s umazaným oblečením. Je ale dobré myslet na to, že když při vyzvedávání dítěte najdete ve skříňce špinavé holínky nebo bundu od bláta, znamená to, že prožilo plnohodnotný den plný zážitků.

Podpora místo kárání

Pokud máte obavy, že se vám dítě vrátí s umazaným oblečením nebo dokonce ušpiněné celé, může to u dítěte omezit nadšení pro svobodný pohyb venku. Dítě vše vnímá, vnímá i tuto obavu a reaguje na ni. Místo toho můžete dítě podpořit v jeho zvědavosti a hravosti třeba tak, že ho k nám vybavíte starším oblečením nebo takovým, kterým hry venku tolik neublíží. Určitě se pak vámi bude chtít podělit o příběh o dobytí blátivého kopce nebo o cestě za tajemstvím skrytým v louce.

Závěr: Nechte děti objevovat svět bez omezení

Montessori výchova je o respektu k přirozeným potřebám dítěte. Nedělejte si starosti s tím, pokud se vaše dítě vrátí domů s umazaným oblečením. Místo toho buďte rádi, že vaše dítě prožilo plnohodnotný den venku, plný radosti, pohybu a zkoumání. Podpořte ho v jeho přirozeném zvídavém duchu a dejte mu možnost prožívat svět bez omezení. Vaše podpora bude klíčovým prvkem v jeho rozvoji a vytvoříte tak pevný základ pro budoucí samostatnost a uvědomění sebe sama v propojení s přírodou.