logo První krok - jesle Brno

Jak na pohybové aktivity v zimě?

Na jaře i v létě se všechno zdá tak nějak jednodušší. Počasí je mnohem lepší a dny jsou o dost delší. V zimě máme často méně energie, ale u dětí tomu tak není.

Dostáváme se tedy k otázce, dny jsou kratší, děti mají stále dostatek energie, dá se nějak nahradit tento pobyt v parku/na hřišti, kde si dítě i po školce má možnost až do večera pořádně vybít svou nadbytečnou energii?

Pohyb je nesmírně důležitou součástí v oblasti rozvoje a dobrého zdraví dítěte. Dítěti velmi prospívá, protože bez něj se cítí často náladové až frustrované. Důvodem bývá právě nadbytečná energie, kterou dítě zrovna nemělo možnost do ničeho vynaložit. V zimě rodičům hází klacky pod nohy počasí, které není vždy příznivé, brzy se stmívá a nám se nabízí jako jedna z variant ta, že trávíme společně s dětmi více času doma nebo někde uvnitř. K tomu se nabízí možnost, že je třeba se této situaci přizpůsobit a zajistit dítěti jinou  činnost, která mu pohybovou aktivitu nahradí.

Jednou z variant jsou pohybové hry doma. Dostupných je spousta možností, jak můžete dítě zabavit i v domácím prostředí. Doporučujeme napsat “pohybové hry doma” do internetového vyhledávače či třeba použít Pinterest, kde jsou nejen skvělé nápady na pohybové aktivity, ale i na kreativní činnosti. Jako dobrá možnost nám přijde cvičení koordinace a zlepšení hrubé motoriky pomocí hmatových podložek, které se dají jak koupit, tak i jednoduše vytvořit. Děti můžete zapojit do pohybu u jednotlivých říkanek či písniček, které lze doplnit pohybovými cviky. V obývacím pokoji si můžete udělat dráhu z toho, co najdete v běžné domácnosti. Například nachystáte kelímky, misky, míčky a uděláte si z nich dráhu, kterou děti budou velmi rády zdolávat. Ať už vymyslíte cokoliv, nastavte dítěti k aktivitě jednoduché a rozumné hranice (např.: cvičíme a tancujeme tady u písniček, nikoliv po celém bytě). Nebojte se k dítěti zapojit, nebo minimálně mu ukázat – jak na to. Jakmile už budete chtít aktivitu uklidit, ani zde se nebojte opět zapojit i dítě (menší dítě může věc jen zvednout či vám donést, větší už může dát misku třeba do myčky nebo šuplíku apod.).

Nedílnou součástí je praktický život, do kterého můžete dítě zapojit – věřte, že ten pocit, kdy dítě může míchat těsto, nebo dokonce utřít prach ze stolu, stejně tak, jako jeho maminka je opravdu k nezaplacení. Děti velmi rády pomáhají a chtějí dělat věci, které jako rodina běžně vykonáváme. Praktický život pomáhá dětem vynaložit energii smysluplným způsobem, který jim dodává sebevědomí, zlepšuje jejich dovednosti a po dokončení práce získají pocit úspěchu. Nebojte se dětem pořídit malý smetáček a nechat jej zametat. Dejte mu hadřík, ať utře stůl. Naplňte rozprašovač vodou, nechte jej stříkat na květiny. Větší děti mohou umýt vanu, vytahovat věci z myčky nebo třeba zalít květiny. Děti se naučí pečovat o své prostředí, zapojí koordinaci celého těla a k tomu všemu budou opravdu rády, že dokázali dokončit něco, co běžně zvládají dospělí.

Krátká procházka. Ve chvíli, kdy je opravdu škaredě a velká zima, není na škodu se jen projít parkem či si udělat procházku v okolí. Cestou z jesliček se můžete projít do parku a nakrmit nebo jen pozdravit zvířátka, všímat si dopravních prostředků, které děti velmi zajímají nebo jen vnímat okolí, co je kde nového. 

I my v jesličkách se snažíme chodit ven za každého počasí, a i když je venku opravdu škaredě, pořádně se oblečeme a krátká procházka nikdy neuškodí, ba naopak! Když jsou dobré kalužiny, to je panečku zábava. V případě nepříznivého počasí máme k dispozici sál nebo naše třídy, kde si rádi zpíváme, hrajeme na hudební nástroje, staráme se o šneky, pečujeme o bylinky či třeba zkoumáme hmatové pomůcky. Velkou zábavou je Piklerové trojúhelník, který vždy zabaví každého!